Montážní návod pro zadlabací zámky Hobes
Poradna - Montážní návod pro zámky zadlabací HOBES
Nenašli jste co hledáte? Zavolejte nám +420 224 212 723 / +420 730 514 546
Zdánlivě jednuchá činnost jako je montáž zadlabacího zámku, může skrývat mnohá úskalí. Proto doporučujeme před započetím montáže pečlivě si prostudovat tento montážní návod. Chybná a neodborná montáž může způsobit zablokování dveří, může dojít k ohrožení majetku i zdraví osob.
Výrobce neodpovídá za škody způsobené neodbornou montáží, popřípadě zásahem do konstrukce zámku. V prvé řadě zvažte vhodnost kontrukce zadlabacího zámku pro Vaše dveře.
!!! Pokud provedete montáž zámku jinak, než výrobce uvádí v montážním návodu, neodpovídá za případnou reklamaci. !!!
!!! POZOR: Zámek nerozebírat-nebezpečí úrazu. !!!
Zádlab ve dveřích musí být čistý, jeho stěny hladké. Ze zádlabu odstraňte piliny, hobliny, popřípapadě další nečistoty.
Umístění zádlabu vůči čelu dveří je závislé na šířce dveří, rozměrů polodrážky na dveří a polodrážky na zárubních. Umístění zádlabu tedy nelze v tomto návodu určit.
Návod:
- Do vyčištěného zádlabu vsadíme zadlabací zámek. Zámek musí jít do zádlabu zasunout volně. Šířka zádlabu má být o 0,5mm širší než maximální šířkou skříně zámku. Pokud tedy zámek nejde volně zasunout rozšiřte vydlabaný otvor.
- Zkontrolujeme, otvory pro kliku a vložku. Zda se ve dveřích se kryjí s otvory v zámku.
- Zámek upevníme do zádlabu vruty ( popřípadě šrouby ) a vyzkoušíme funkce zámku.
a. Při otevřených dveřích ( v případě kolize může dojít k zablokování dveří) otočíme klíčem v zámku, nebo klíčem v namontované cylindrické vložce. DŮLEŽITÉ - Nikdy nevytahujte cylindrickou vložku ze zamčeného zámku ( při vysunuté závoře ). Bude–li ve dveřích zámek s bespečnostní pojistkou, dojde k zablokování stavítka závory ( opatření při vylomení vložky). Zámek pak nebude možné znovu zprovoznit. Tím může dojít k nevratnému zablokování, poškození, případně ke zničení dveří a zámku.
b. Zkuste zatlačit střelku do zámku. Pokud střelka drhne, nebo nemá plynulý chod, je v místě střelky úzký zádlab. Zádlab je tedy nutno buď zvětšit nebo pročistit. - Namontujeme dveřní kování podle návodu na montáž dveřního kování. Pokud budete vrtat montážní otvory pro kování, nebo v případě zvětšování, či dalších úprav otvorů, které vedou přes zadlabací zámek, je nutno zámek ze zádlabu vymontovat ! Zabráníte tím poškození zámku, nebo jeho zanesení pilinami. Dveřní kování musí být osazeno přesně - cylindrická vložka i klika musí procházet volně, bez odporu přes zámek. Zámek se nesmí s dveřním kování a vložkou nazvájem "blokovat".
- Opět vyzkoušejte funkce zámku i s kováním a dbejte přesného umístění cylindrické vložky v zámku.
- Zkontrolujte velikost mezery mezi zárubní a boční hranou dveřního křídla, která musí být 3-5mm.
- Pokud máte dřevěné zárubně, zadlabejte a upevněte vruty vhodný protiplech. Vydlabané otvory pro střelku a závoru musí být dostatečně hluboké. Jestliže se střelka, nebo závora nezasune zcela do protiplechu v dveřních zárubní, zámek se neuzamkne. Může dojít k zablokování dveří, při násilné manipulaci k poškození zámku i vložky.
- Nyní dveřní křídlo zavřete, vyzkoušejte funkci zámku při zavřených dveří.
- Dveřní zárubně mohou být opatřeny těsněním. V tom případě je nutné upravit vůli mezi střelkou a protiplechem. Úpravu provedeme tak, aby nedocházelo k přílišnému brždění střelky při odemykání a zamykání zámku. ( V případě drhnutí je nutno vždy uvolnit střelku zámku při odemykání přidržením dveří. )
- Při natírání dveří nesmí vniknout barva do mechanismu zámku. Došlo by k zalepení zámku a nejspíš k jeho nevratnému poškození.
- Pro snížení tření a bezproblémový chod doporučujeme namazat třecí plochy zámku ( závory a střelky ).
- Bez řádně nainstalovaného vrchního dveřního kování se zámek nesmí používat! Používáním zámku bez vrchního dveřního kování ( štíty a kliky ) může dojít k poškození mechanismu zámku.
Návod na otočení střelky zadlabacího zámku HOBES - jen u pravo / levých variant:
Přeměna zámku PRAVÉHO na LEVÝ a opačně se provede následovně:
- vytáhnout plastovou pojistku střelky poz. 1
- zatlačit uvolněnou střelku do zámku poz. 2
- otočit zasunotou střelku do požadovené polohy poz. 3
- střelku zámku opět vysunout do původní polohy poz. 4
- vrátit zpět pojistku střelky poz. 5
Při psaní článku jsem čerpal z informací od firmy HOBES jejíž zadlabací zámky máme v nabídce. Dále prodáváme i zadlabací zámky a bezpečnostní vložky od firem FAB, EVVA a GUARD.